Elvis Presleys Private Jet orörd sedan 62 ′ auktioneras efter 35 år | En titt på Jet Interior kommer att få dina höfter att rocka — 2024

Vilken Film Ska Jag Se?

Elvis Presley köpte en 1962 Lockheed JetStar hade han stora planer för sitt privata flygplan. När allt kommer omkring, när du har pengar för ditt eget plan, kan du lika gärna gå all-out med anpassningen. Presley hade också en skräddarsydd guld Cadillac, som han hade utrustat till cirka 490 000 dollar i dagens dollar, så han visste en sak eller två om detaljer.

Elvis Presley Private Jet

Nygifta Elvis och Priscilla Presley, som träffades medan Elvis var i armén, förbereder sig för att gå ombord på sin privata jet efter deras bröllop på Aladdin Resort and Casino i Las Vegas.

När Elvis nu började handla med planemakaren var Lockheed Jetstar annorlunda; få kändisar hade privata jets i början av 1960-talet, och Presley tänkte dela den med sin far. Han ville att varje tum i planet skulle vara perfekt - och när han beställde planet inkluderade pappersarbetet noggrant skrivna anteckningar med Presleys efterfrågade uppgraderingar till inredningen. Dessa uppgraderingar inkluderade 'guld-ton hårdvara, träarbete, inlägg, röda sammet säten och röda mattan,' enligt New Live Auctioneers. Det fanns också en smidig elektronisk skärm som visade tid, temperatur, höjd och riktig flyghastighet.

Den rymliga interiören ser ut som daterad, men träpanelerna ökar lockelsen. Det är verkligen rymligt, och vi kan inte föreställa oss hur det skulle vara att sitta i en av de röda sammetstolarna - eller besöka Royal Commode, som också har något rött läderfoder (men tack och lov inte på själva tronen).

Liveauktionsägare

'Vi här på GWS Auctions hoppas verkligen att den här delen hamnar där fansen kan njuta av den', skrev en kvinna som påstod sig vara en GWS-representant på webbplatsens Google Photos-sida. ”Vi har stor respekt för Presley-familjen och är mycket hedrade att hantera denna auktion. Det kommer att hanteras med nåd och professionalism för att hedra Kungen. För att verifiera partiets äkthet (inte att det finns många förfalskade privata flygplan som flyter runt) inkluderade auktionshuset Elvis instruktioner, undertecknade av den legendariska musiker själv. Detta var inte Elvis enda plan, men det är det enda av hans tre plan som fortfarande är privatägt. Enligt auktionshuset har det sittat i årtionden, och det är i exakt samma skick idag som dagen då Presley dog.

Detta odaterade filfoto från GWS Auctions, Inc. visar inredningen i en privatjet som en gång ägdes av Elvis Presley på en landningsbana i New Mexico. Flygplanet har auktionerats ut efter att ha satt på en landningsbana i New Mexico i 35 år. Flygplanet såldes för 430 000 dollar på lördag den 27 maj 2017 vid ett Agoura Hills, Kalifornien, evenemang med kändisminnesmärken, säger GWS Auctions Inc. - GWS Auctions, Inc | AP | Fil

Vid den tiden var Lockheed JetStar en av de största affärsjetarna i sin klass, eftersom den kunde rymma 10 passagerare (plus 2 besättningar). Flera JetStars kan fortfarande flyga, men Elvis privata modell är inte bland dem; det saknar båda sina motorer, så alla potentiella köpare kommer att behöva göra ett ganska omfattande arbete för att få det ur marken. Återigen skulle få köpare någonsin drömma om att faktiskt flyga Elvis's jet. Det är en del av rock and roll-historien, och även om det utan tvekan är en bekväm åktur, är det helig mark för någon av King's fans ...

I vilket fall som helst köpte någon det på en Kalifornien auktion den 27 maj för hela 430 000 dollar - flera hundra tusen dollar över det förväntade försäljningspriset. För närvarande har köparen inte avslöjats, och vi är inte säkra på om planet kommer att flyga, köras eller skickas till dess ägare. Om den nya ägaren verkligen återställer planet uppskattar auktionsföretaget att han (eller hon) kan tjäna miljoner på en återförsäljning. Klicka på NÄSTA för att se fler bilder av 'King's' -planet ...

Sidor:Sida1 Sida2
Vilken Film Ska Jag Se?