Sällsynta militära föremål från inbördeskriget, första världskriget tillverkade av Tiffany & Co. på auktion — 2024

Vilken Film Ska Jag Se?

Militära föremål från första världskriget tillverkade av Tiffany & Co. kommer att auktioneras ut i Illinois. Rock Island Auction Company har listat tre krigföringsobjekt som användes under det stora kriget för försäljning under sitt 3-dagarsevenemang, som startar den 9 december. Det berättade företagets interaktiva produktionschef, Joel Kolander Fox News Digital detaljerna och unika för varje föremål.

Joel avslöjade också att även om allmänheten identifierar Tiffany & Co. varumärke med fina smycken försäljning, den har också en fin antik samling av vapen som användes under inbördeskriget. 'Tiffany & Co. är känt som en amerikansk hantverkare,' sade han.

Tiffany & Co. försåg soldater med vapen under kriget

  tiffany & co.

Tiffany & Co. butik / Wikimedia Commons

'De flesta av oss känner dem för deras silversmedsförmåga - mer samtida för sina smycken och förlovningsringar ...', sa han. 'men det var inte alltid så.' Det exklusiva lyxsmyckesföretaget var känt för sin 'fina presentation' av officerssvärd under krigstid, tillade Kolander.

RELATERAD: General George S. Pattons kommandobil från andra världskriget släpps ut på auktion

'Deras betoning på hantverk är uppenbar till och med för 160 år sedan', förklarade han. 'De är fantastiska objekt.' Dessutom beskrev han ytterligare dessa antika 'atypiska' föremål som ett 'pris' för svärdsamlare och andra intresserade.

Det första föremålet som kommer att listas på auktion

  Militära föremål

Foto av Ricardo Cruz på Unsplash

Svärdet, som tillhör Gettysburg, befälhavare generalmajor Daniel E. Sickles är det första vapnet från det stora kriget som ska auktioneras ut.

Sickles Excelsior Brigade-svärdet, tillverkat av Collins och utsmyckat av Tiffany & Co, har ett snyggt tilltalande gyllene konstnärskap. Dessutom är svärdets fäste utformat för att bilda ett riddarhuvud med en detaljerad överkropp, medan korsvaktsvakten har ett lejonhuvudavtryck på sig.

Svärdet har Tiffany & Co.s markör tryckt på den, daterad 1861. 'De ville definitivt att folk skulle veta att det här var deras arbete, och de var stolta över det', konstaterade Kolander. 'All etsning är oklanderlig och detaljorienterad. Det är en fantastisk pjäs som tillhör en medalj av [en] hedersvinnande Gettysburg-befälhavare.' Den sällsynta antikviteten beräknas säljas mellan 000 och 000.

Den andra punkten

  Tiffany

Foto av Cassiano K. Wehr på Unsplash

Ett annat föremål på listan är svärdet tillverkat av Tiffany & Co. och Preussens Peter D. Luneschloss Company. Det robusta vapnet gavs till överstelöjtnant Horace A. Manchester, befälhavare för U.S. Marine Artillery.

Det fulla järnsvärdet har Seal of the United States och Tiffany & Co:s markör ingraverad på den. 'Den kanske mest fascinerande egenskapen är ett litet chip på kanten av bladet,' sa Kolander, och det faktureras mellan 500 till 500.

Den tredje punkten

  Tiffany

Foto av pure julia på Unsplash

Artikelnummer. 3 på auktionslistan är en uppsättning med 14 märken och flera 14k guld från de två krigsperioderna. En tillägnad flygaren från första världskriget, fänrik William A. Magee Jr., anses vara den mest värdefulla.

Kolander förklarade att det här märket som gjorts av Tiffany's visar upp ett invecklat hantverk, från de känsliga topparna på vingarna till ränderna på skölden. 'Det är en väldigt liten bit med en så snygg, stor betydelse,' sa han. 'Jämfört med några av de andra märkena sticker Tiffany ett ut lite.' Varorna utvärderas för att sälja inom intervallet  000 till 000.

Vilken Film Ska Jag Se?