Tio av de dyraste originalminnena från Star Trek som sålts på auktion! — 2024

Vilken Film Ska Jag Se?

“Sätt Phasers till Stun!” Jag var en babyboomer och jag minns att jag rusade hem från skolan i slutet av 60-talet för att titta på Star Trek omprövningar på 'boob tube' med mina vänner och syskon. Trots att jag har sett varje show minst 20 gånger, tycker jag fortfarande om att titta på dessa omspelningar idag.

Nyligen var jag glad över att hitta en VHS-samling från originalet Star Trek serie vid en garageförsäljning ... Skatt!

Källa: Pinterest.com

För att inte säga att jag är en dedikerad 'Trekkie', jag har fortfarande väntat i en lång rad för att få James Doohans autograf, och jag gjorde det till en punkt att besöka Star Trek: The Experience, som var en tematraktion som hölls på Las Vegas Hilton i Nevada redan 1999.

RELATERAD : Lucille Ball hjälpte en gång till att rädda 'Star Trek' och säkra dess framgång genom idag

Vad menar jag med en 'Trekkie?' En Trekkie är den ultimata hängivna Star Trek fläkt. De deltar mest StarTrek konventioner eller händelser, och bokstavligen, memorera allt som finns att veta om StarTrek TV-avsnitt och filmer. Vissa klär sig till och med i kostymer relaterade till Starship Enterprise huvudpersoner - Captain James T. Kirk, Spock, Doctor McCoy, Scotty; och en Yeoman, som är kaptenens personliga kvinnliga assistent. Dessutom klär de sig i olika Star Trek , United Federation of Planets suveräniteter, såsom Klingon, Borg, Vulcan, Romulan eller Andorian Empires. Dessutom är Trekkies ivrig samlare av allt som är relaterat till Trek. Vissa fans kommer att spendera tusentals dollar på att äga en personlig artikel eller rekvisita som används under inspelningen av ett visst Star Trek-avsnitt.

Star Trek: 'Att djärvt gå dit ingen har gått förr ...'

Vem kommer ihåg 'Khaaaaaan?' Jag tror att Ricardo Montalbán (1920-2009), skådespelaren som spelade Khan i det ursprungliga Star Trek-avsnittet 1967, 'Space Seed', och senare återvände i Star Trek II: The Wrath of Khan 1982 var min favorit Star Trek skurk.

'Khan' i Star Trek II: Khan's Wrath. Källa: Pinterest

Gå vidare…

Här är en lista med tio av de dyraste originalserierna 'out of this world', auktionerade minnessaker som sålts någonsin.

1. Den dyraste Captain Kirk-varan som såldes på auktion var Kirk's Starfleet-tunika och byxor från originalet Star Trek serier. Det högsta budet var 72 000 USD sommaren 2016.

Källa: thehollywoodreporter

2. Detta faservapen från det ursprungliga 1960-talet Star Trek TV-serien, såldes för 78 000 $ 2011. (När jag besökte 'StarTrek: The Experience' på Las Vegas Hilton - var det en originalfas på 1960-talet som visades ut som en enkel leksakspistol.)

Källa: The Hollywood Reporter.com

3. En Klingon Battle Cruiser-modell tillverkad för originalserien, såldes för 74 750 $ i mars 2006.

Källa: The Hollywood Reporter

Och ... Om du är intresserad av att lära dig 'Klingon' -språket; kolla in YouTube, Trekkie-videor.

Fyra. Vad sägs om Star Trek fläkt som köpte den här kommandomodulen från den ursprungliga U.S.S. Företag för hela 92 000 dollar vid en auktion 2003. Som James T. Kirk skulle säga: 'Warp Factor One Mr. Sulu.'

Källa: The Hollywood Reporter

5. Herr Spocks blå tunikatröja som bärs under den tredje säsongen av den ursprungliga TV-serien såldes för 123 250 dollar 2003!

Källa: The Hollywood Reporter

”Lev länge och blomstra.” - Spock

Källa: Mentalfloss.com

Visste du att det var skådespelaren Leonard Nimoy (1931-2015) som skapade Vulcan-nypan och hälsningshanden? Han uppgav att det var något baserat på de ortodoxa judiska välsignelserna som han kom ihåg från sin barndom.

Klicka på ”NÄSTA” för att se de sista 5 auktionsobjekten inklusive KOMMANDOSTOLEN !!!

Sidor:Sida1 Sida2
Vilken Film Ska Jag Se?