John Travoltas kostym från 'Saturday Night Fever' går upp på auktion — 2024

Vilken Film Ska Jag Se?

Innan han var Danny Zuko, John Travolta var Tony Manero med Lördagskvällsfeber , ett dansdrama från 1977 som fick kritik och kommersiell framgång. Faktum är att det hade en stor kulturell inverkan på 70-talet och det befäste framgången Travolta sådde frön till i Välkommen tillbaka, Kotter .

Nu är lite av denna formativa, hyllade filmhistoria ute på auktion. Julien's Auctions och Turner Classic Movies (TCM) anordnade en Hollywood: Classic & Contemporary auktion rea och den tredelade kostymset som Travolta bar är en av huvudrollerna.

John Travoltas kostym 'Saturday Night Fever' är ute på auktion

Martin Nolan, verkställande direktör och grundare av Julien’s Auctions gav stort beröm för Lördagskvällsfeber kostym. 'Denna vita tredelade kostym som bärs av John Travolta i hans ikoniska roll som Tony Manero i storfilmen Lördagskvällsfeber definierar disco och är verkligen ett stycke filmiska drömmar och en av de mest prisade popkulturföremålen som någonsin kommit på auktion, säger Nolan.

RELATERAD: Fran Drescher improviserade ett ikoniskt drag i 'Saturday Night Fever'

Det är ingen överdrift och det är en känsla som andra håller med om. New York-baserade auktionshuset Christie's säger av Lördagskvällsfeber , ' Filmen från 1978 som så definierade discodecenniet anses fortfarande vara standarden för 1970-talets samtida antropologi .” Travoltas framträdande firas som 'en tidlös klassiker', och soundtracket finns fortfarande på bestsellerlistorna.

Hur man äger ett stycke filmisk historia, Travoltas kostym 'Saturday Night Fever'

  Travolta i sin ikoniska vita kostym från Saturday Night Fever

Travolta i sin ikoniska vita kostym från Saturday Night Fever / Everett Collection

Auktionsförsäljningen Hollywood: Classic & Contemporary andra ikoniska föremål från älskade filmserier . Andra föremål inkluderar machete som användes av Harrison Ford i Indiana Jones och undergångens tempel , prissatt till cirka 0 000 till 0 000, trollstavar som används i Harry Potter serie, och Warren Beattys trenchcoat och fedora från Dick Tracy .

  SATURDAY NIGHT FEVER, USA-affischkonst, från vänster: Karen Lynn Gorney, John Travolta

SATURDAY NIGHT FEVER, amerikansk affischkonst, från vänster: Karen Lynn Gorney, John Travolta, 1977 / Everett Collection

Som Travoltas kostym var startbudet 000. 'Uppskattningen är 0 000 till 0 000,' avslöjade Nolan vidare, 'men vi förväntar oss att det kommer att mer än fördubblas på grund av dess betydelse.' Auktionen kommer att äga rum i Kalifornien och online mellan 22 april och 23 april. Dräkten presenteras av Julien’s Auctions som stjärnan i försäljningen. Den 13 april hade plagget tre bud som höjde priset till 100 000 dollar.

Vilken Film Ska Jag Se?